Иродиада е юдейска принцеса – жената на четвъртовластника Ирод Антипа, спомената в три от евангелията. Особено важна е в Евангелието от Марк.
– Как успешен владетел ГУБИ ВСИЧКО заради жена си?
– Докъде злината на Иродиада я довежда НАКРАЯ?
– Защо Иродиада е ВАЖНА за Марк и Матей?
Дядо | цар Ирод I (Матей 2) |
Баща | Аристобул – син на цар Ирод I |
Майка | Верникия |
Брат | Цар Ирод Агрипа I (Деяния 12) |
Първи съпруг | Филип – неин полу-чичо, син на цар Ирод I (Матей 14:3, Марк 6:17, Лука 3:19) |
Втори съпруг | Ирод четвъртовластникът – също неин полу-чичо, син на цар Ирод I (Матей 14:1-10, Марк 6:14-22, 8:15, Лука 3:1,19-20, 9:7-9, 13:31-32, 23:7-15, Деяния 4:27) |
Дъщеря | Саломе – от брака с Филип (ненаименувана в Библията – Матей 14:6-8; Марк 6:22-28) |
Библейски споменавания
Матей 14:3-11, Марк 6:17-28, Лука 3:17
Произход
Бащата на Иродиада е Аристобул (син на цар Ирод I и Мариамне от династията Хасмонеи[1], познати още с името „Макавеи“). Майка й е Верникия[2] (не тази от Деяния 25:13,23; 26:30). Иродиада е също и сестра на цар Ирод Агрипа I (Деяния 12). Името й е женска форма на името Ирод, повтарящо се многократно сред потомците на Ирод I.[3]
Първи брак
Още докато Иродиада е дете, дядо й – цар Ирод I – й урежда брак[4] със сина си Филип[5], който й е полу-чичо по бащина линия.[6] Този Филип не бива да се бърка с четвъртовластника Филип (Лука 3:1). От този брак се ражда дъщеря й, спомената в Матей 14:6-18 и Марк 6:22-28. Името й не е посочено в евангелията, но от юдейския историк Йосиф Флавий, неин съвременник, е известно, че тя се казва Саломе.[7]
Брак с четвъртовластника Ирод
Когато четвъртовластникът Ирод, управител на областите Галилея и Перея, пътува за Рим през 29 г. сл. Хр., той посещава своя брат по бащина линия – Филип, съпругът на Иродиада.[8] От краткото описание на Йосиф Флавий за срещата на четвъртовласника Ирод и Иродиада, не се разбира точното местожителство на Иродиада и мъжа й. Предполага се, че живеят в някой от пристанищните градове на Палестина[9] или в самия Рим[10]. По време на това гостуване Ирод се влюбва в племенницата си Иродиада.[11] Предлага й брак. Тя се съгласява. Уговарят се веднага щом той приключи с посещението си в Рим, тя да избяга да живее при него. Уговорката включва също той да се разведе със съпругата си – дъщерята на Арета IV[12] (2 Коринтяни 11:32[13]), цар на Набатея (арабско царство, името на което идва от Навайот – син на Исмаил и внук на Авраам[14] – Битие 23:15).
„Заради Иродиада“
Същността на прегрешението
Според евангелския текст в Марк 6:17, както и според Йосиф Флавий, Ирод Антипа и Иродиада сключват законен брак. Не е ясно дали тя само напуска мъжа си или се „развежда“ с него по своя инициатива. И в двата случая, това действие е в противоречие с юдейския закон. Жена не може да се разведе без да получи писмено съгласие от мъжа си (т.е. само той може да се разведе с нея). Отново, според евангелските разкази и този на Йосиф Флавий, Филип не е инициатор на развода и явно не дава съгласието си.[15] Ето защо, Ирод и Иродиада, които са юдеи по вяра,[16] попадат под осъждението на Закона на Мойсей:
Голотата на жената на брат си да не откриеш; тя е голотата на брат ти. (Левит 18:16)
Ако някой вземе жената на брат си, това е нечистота; голотата на брат си е открил; бездетни ще останат. (Левит 20:21)
Както се вижда от втория цитат, той съдържа наказание и за двамата участници в прегрешението. Вероятно поради тази причина, Йосиф Флавий, който описва себе си като ерусалимски свещеник[17], не споменава за потомци от тази връзка и дори оставя читателя с впечатлението, че четвъртовластникът Ирод умира бездетен.
Изобличението от Йоан Кръстител
Вероятно Ирод и Иродиада не очакват някой да се осмели да изтъква греха им, макар и да e очевиден. Но в характерен за старозаветните пророци стил, Йоан Кръстител не се бои и не пропуска да изобличи публично владетеля си, че не му е позволено да има жената на брат си (Матей 14:4, Марк 6:18). Матей, Марк и Лука описват последствията от това с различни детайли, но изтъкват една основна причина:
Защото Ирод беше хванал Йоан и го беше вързал и хвърлил в тъмница заради Иродиада, жената на брат си Филип. (Матей 14:3)Защото този Ирод беше пратил да хванат Йоан и да го вържат в тъмница заради Иродиада, жената на брат му Филип, понеже я беше взел за жена. (Марк 6:17)А четвъртовластникът Ирод, който беше изобличаван от него заради Иродиада, жената на брат си, и поради всички други злини, които беше сторил Ирод, прибави към всичко друго и това, че затвори Йоан в тъмница. (Лука 3:19-20)
От това кратко сравнение се вижда, че Лука единствено показва Иродиада като причината за изобличението от Йоан Кръстител. Матей и Марк изтъкват нещо повече – предвестникът на Исус е хвърлен в тъмница заради нея (т.е. явно по нейно настояване Ирод издава заповедта).
Въпреки че евангелистите не описват директна критика на Йоан срещу Иродиада, нейното отношение е най-силно подчертано от Марк:
А Иродиада се настрои против него и искаше да го убие, но не можеше; защото Ирод се боеше от Йоан, като знаеше, че той е праведен и свят човек, и го пазеше здраво; и когато го слушаше, вършеше много неща и с удоволствие го слушаше. (Марк 6:19-20)
Иродиада с главата на Йоан Кръстител – Пол Деларош, 1843 г. |
„И царят се наскърби много; но пак заради клетвите си и заради седящите с него не поиска да ѝ откаже.“ (Марк 6:26)
В Евангелието от Матей първо е изразено, че Ирод желае да убие Йоан Кръстител, но се бои от народа (Матей 14:5). От това, че после се наскърбява при пожеланата от дъщерята на Иродиада смърт на Йоан (Матей 14:9), отново проличава чие по-точно е било желанието пророкът да бъде убит – на Иродиада.
Цялата власт на Ирод се оказва недостатъчна – изпълнява се не неговата воля, а тази на Иродиада.
Войната „заради Иродиада“
Бедствията, наречени „заради Иродиада“ са отразени и извън евангелския текст – в историческото описание на Йосиф Флавий. След като е уговорен бракът на Ирод Антипа и Иродиада, включващ развод с първата му жена, тя научава за това. Преди още Ирод да се завърне от Рим в Палестина, тя бяга при баща си цар Арета IV в столицата му Петра.[19] Той възприема това като лична обида и предприема отмъщение с война срещу Ирод.[20] При последвалите бойни действия, цялата му войска е унищожена. Йосиф Флавий заявява на два пъти, че според юдеите, това бедствие постига Ирод заради това, че е убил Йоан Кръстител.[21]
Край на властването на Ирод – „заради Иродиада“
През 34 г. сл. Хр. умира Филип четвъртовластникът – братът на Ирод Антипа.[22] През 37 г. е провъзгласен новият римски император – Калигула.[23] Той дава владенията, принадлежали на Филип, на Агрипа – племенник на Ирод Антипа. Освен това му дава и титлата цар (Деяния 12:1).[24]
Иродиада е сестра на новия цар Агрипа. Но вместо да е щастлива за неочакваното издигане на брат си, тя се изпълва със завист. Настоява мъжът й Ирод да се яви пред новия император и да моли също за титлата цар. Ирод й отказва, предвиждайки, че може така да си навлече проблеми с Рим. Но след продължително настояване от страна на Иродиада, Ирод отново отстъпва. [25] През 39 г. сл. Хр. двамата заминават при императора.[26] Междувременно, Ирод Антипа е обвинен от новия цар Агрипа в заговор за бунт, съвместно с Персия. Като доказателство е посочено, че Ирод Антипа разполага с арсенал от оръжия, достатъчни за 70 000 мъже. Калигула решава да повярва на обвиненията. Отнема всичките владения и богатства на Ирод Антипа и дава и тях на племенника му цар Агрипа. Освен това, решава да заточи Ирод Антипа в Лугдунум, провинция Галия[27] (днешният град Лион, Франция[28]). Щом Калигула узнава, че Иродиада е сестра на Агрипа, й заявява, че ще й даде частта от богатството на Ирод, която се полага на нея. Тя горделиво отказва. Ядосан, Калигула я отпраща на заточение заедно с Антипа, като дава също и целия неин имот на брат й Агрипа.[29] Йосиф Флавий също обобщава злината, наречена „заради Иродиада“:
И така, Бог наказа Иродиада за нейната завист към брат й, но също и Ирод, за това, че се е поддал на суетните съвети на жена.[30]
Иродида и Ирод Антипа умират в изгнаничеството си в Галия,[31] където са прокудени през 39 г. сл. Хр.[32]
Значението на Иродиада в Библията
В Евангелието от Матей и особено в това на Марк, Иродиада има важна функция и тя съвсем не е да представи повече детайли от житието на Йоан Кръстител. Всъщност, Марк рядко се задълбава в детайли, но в историята за Иродиада го прави повече от другите евангелисти. Целта е да подчертае функцията на Йоан Кръстител, като го сравни с добре познат пророк от старозаветните Писания – Илия.
Езавел и Ахав Фредерик Лейтън, 1863 г. |
Лука обяснява ясно връзката между Илия и Йоан Кръстител още в началото на своя разказ. Ангелът предрича на Захарий за Йоан:
Той ще върви пред Него в духа и силата на Илия, за да обърне сърцата на бащите към децата и непокорните към мъдростта на праведните, да приготви за Господа благоразположен народ. (Лука 1:17)
След това разяснение, Лука повече не се нуждае да сравнява двамата пророци, за разлика от Матей и Марк. В този случай, подробности около Иродиада не са му потребни и за смъртта на Йоан е обвинен единствено владетелят. (Лука 9:9). В Евангелието от Матей липсва обяснението защо Йоан Кръстител е като Илия, но все пак връзката между двамата е ясно заявена. Исус казва на учениците си:
…Този е Илия, който имаше да дойде (Матей 11:14)
Още веднъж Исус им говори за очаквания Илия и те разбират, че става дума за Йоан Кръстител (Матей 17:10-13). Все пак, Матей решава да подчертае това и чрез Иродиада, напомняща на Езавел.
В Евангелието от Марк, Исус единствено уверява учениците си:
Наистина Илия първо ще дойде и ще възстанови всичко… Но ви казвам, че Илия вече е дошъл и те постъпиха с него както си искаха и според писаното за него. (Марк 9:12-13)
На читателя остава сам да се досети кой е очакваният Илия. На помощ идва описанието за Иродиада. То е така представено, че възможно най-силно да напомня на Езавел. Така образът на ужасяващата владетелка служи за да изяви най-великия „между родените от жени“ (Матей 11:11).
Споделете с приятели!
Свързани страници:
- Дъщерята на Иродиада – коя е и защо е важна в Писанието
- Ирод Антипа – четвъртовластник на Галилея и Перея
- Филип – първият съпруг на Иродиада;
- Филип четвъртовластникът
- Четвъртовластик, четверовластник, тетрарх
- Ирод Агрипа I – цар на Юдея, „изяден от червеи“;
- Ирод Агрипа II (цар Агрипа) – последният юдейски цар;
- Ирод I Велики
- Архелай, син на Ирод I;
- Карта на Палестина по времето на Ирод Велики (детайлна, с ясно отбелязани територии на наследниците на Ирод)
За да бъдете уведомени веднага щом излезе следващата статия в блога:
АБОНИРАЙТЕ СЕЗА ПУБЛИКАЦИИТЕ |
БЕЛЕЖКИ
[1] AICE, “Herodias,” Jewish Virtual Library, last modified 2008, accessed November 15, 2020, https://www.jewishvirtuallibrary.org/herodias.
[2] William Milwitzky, “Herodias,” Jewish Encyclopedia, accessed October 25, 2020, http://www.jewishencyclopedia.com/articles/7606-herodias; Harpercollins Bible Dictionary, 3rd rev. ed., ed. Mark Allan Powell (n.p.: Harpercollins, 2011), s.v. “Herodias,” by Francisco O. Garcia-Treto
[3] Zondervan, “Herodias,” Bible Gateway, accessed November 15, 2020, https://www.biblegateway.com/resources/all-women-bible/Herodias.
[4] G. J. Goldberg. The Flavius Josephus Home Page. http://www.josephus.org/JohnTBaptist.htm#Salome. Достъпно: 15 ноември 2020.
[5] Първият съпруг на Иродиада е наречен е от юдейския историк Йосиф Флавий, съвременник на Иродиада, също с името Ирод. Подробно пояснение за това защо става дума за една и съща личност може да бъде прочетено в Dictionary of New Testament Background: A Compedium of Contemporary Biblical Scholarship, ed. Craig A. Evans and Stanley E. Porter, The IVP Bible Dictionary (Downers Grove, Il: Intervarsity Press), s.v. “Herodian Dynasty,” Kindle edition.
[6] Harpercollins Bible Dictionary, 3rd rev. ed., ed. Mark Allan Powell (n.p.: Harpercollins, 2011), s.v. “Herodias,” by Francisco O. Garcia-Treto
[7] Йосиф Флавий. Юдейски древности, книга XVIII, 5:3 (136).
[8] Zondervan, “Herodias,” Bible Gateway.
[9] Пак там.
[10] Zondervan Illustrated Bible Dictionary, 2nd ed., ed. James Dixon Douglas, Merrill Chapin Tenney, and Moisés Silva (Grand Rapids, Mi: Zondervan, 2011), s.v. “Herod.”
[11] Zondervan, “Herodias,” Bible Gateway.
[12] Йосиф Флавий. Юдейски древности, книга XVIII, 5:5.1 (109-10)
[13] Harpercollins Bible Dictionary, 3rd rev. ed., ed. Mark Allan Powell (n.p.: Harpercollins, 2011), s.v. “Nabatea,” by Mary K. Milne
[14] Според Йосиф Флавий, Набатея е област, простираща се от река Ефрат до Червено море, в която живеят потомците и на дванадесетте сина на Исмаил (Йосиф Флавий. Юдейски древности, книга I, 12:4).
[15] G. J. Goldberg. The Flavius Josephus Home Page. http://www.josephus.org/JohnTBaptist.htm#Salome. Достъпно: 15 ноември 2020.
[16] Milwitzky, “Herodias,” Jewish Encyclopedia.
[17] Йосиф Флавий. Юдейската война. Книга I, 1:1.
[18] Dictionary of New Testament Background: A Compedium of Contemporary Biblical Scholarship, ed. Craig A. Evans and Stanley E. Porter, The IVP Bible Dictionary (Downers Grove, Il: Intervarsity Press), s.v. “Herodian Dynasty,” Kindle edition.
[19] Zondervan Illustrated, s.v. “Herod.”
[20] Dictionary of New Testament Background, s.v. “Herodian Dynasty,” Kindle edition.
[21] Йосиф Флавий. Юдейски древности, книга XVII, 5:2
[22] Encyclopaedia Britannica. “Philip”. https://www.britannica.com/biography/Philip-king-of-Judaea, достигнатo на 15 ноември 2020.
[23] Zondervan Illustrated, s.v. “Herod.”
[24] Йосиф Флавий. Юдейски древности. Книга XVIII, 6:10; Юдейската война. Книга II, 9:6.
[25] Йосиф Флавий. Юдейски древности. Книга XVIII, глава 7; Юдейската война. Книга II, 9:6.
[26] J. P. M. Walsh, „Herodias .“ New Catholic Encyclopedia. Encyclopedia.com. (October 16, 2020). https://www.encyclopedia.com/religion/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/herodias
[27] Йосиф Флавий. Юдейски древности. Книга XVIII, глава 7; Юдейската война. Книга II, 9:6.
[28] „The origins of Lyon: Lyon from prehistory to early Christian times,” Lugdunum - museum and roman theaters, accessed November 15, 2020, https://lugdunum.grandlyon.com/en/Discover/The-origins-of-Lyon.
[29] Йосиф Флавий. Юдейски древности. Книга XVIII, глава 7; Юдейската война. Книга II, 9:6.
[30] Юдейската война. Книга II, 9:6.
[31] Йосиф Флавий. Юдейската война. Книга II, 9:6.
[32] Dictionary of Jesus and the Gospels: A Compendium of Contemporary Biblical Scholarship, 2nd ed., ed. Joel B. Green, Scot McKnight, and Howard Marshall (Downers Grove, IL: IVP Academic, 1992), s.v. “Herodian Dynasty,” by Helen K. Bond.
БИБЛИОГРАФИЯ
Йосиф Флавий. Юдейската война. София: Изток-Запад, 2020.
AICE. “Herodias.” Jewish Virtual Library. Last modified 2008. Accessed November 15, 2020. https://www.jewishvirtuallibrary.org/herodias.
Bond, Helen K. "Herodian Dynasty." In Dictionary of Jesus and the Gospels: A Compendium of Contemporary Biblical Scholarship, 2nd ed., edited by Joel B. Green, Scot McKnight, and Howard Marshall. Downers Grove, IL: IVP Academic, 1992.
Encyclopaedia Britannica. Encyclopaedia Britannica, Inc. Chicago, IL, http://www.britannica.com/, Accessed November 15, 2020.
Goldberg, G. The Flavius Josephus Home Page. http://www.josephus.org/. Accessed November 15, 2020. “Herod.” In Zondervan Illustrated Bible Dictionary, 2nd ed., edited by James Dixon Douglas, Merrill Chapin Tenney, and Moisés Silva. Grand Rapids, Mi: Zondervan, 2011.
“Herodian Dynasty.” In Dictionary of New Testament Background: A Compedium of Contemporary Biblical Scholarship, edited by Craig A. Evans and Stanley E. Porter. The IVP Bible Dictionary. Downers Grove, Il: Intervarsity Press. Kindle edition.
Josephus, Flavius. The Antiquities of the Jews. Translated by William Whiston. Project Gutenberg, 2009. epub e-book.
Milwitzky, William. “Herodias.” Jewish Encyclopedia. Accessed October 25, 2020. http://www.jewishencyclopedia.com/articles/7606-herodias.
Powell, Mark Allan, ed. Harpercollins Bible Dictionary. 3rd rev. ed ed. New York, NY: Harpercollins, 2011.
“The origins of Lyon: Lyon from prehistory to early Christian times.” Lugdunum - museum and roman theaters. Accessed November 15, 2020. https://lugdunum.grandlyon.com/en/Discover/The-origins-of-Lyon.
Walsh, J. P. M. "Herodias ." New Catholic Encyclopedia. Encyclopedia.com. (October 16, 2020). https://www.encyclopedia.com/religion/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/herodias
Zondervan. “Herodias.” Bible Gateway. Accessed November 15, 2020. https://www.biblegateway.com/resources/all-women-bible/Herodias.
0 коментара :
Публикуване на коментар