Христос казва на Павел как да свидетелства за Него. С това учи и нас.
/с видео/
Това е проповед по темата. Текстът е сходен, но не е идентичен.
Моля, продължете надолу към самата статия!
Моля, продължете надолу към самата статия!
Разглеждането на един библейски стих дава доста подробна информация за това как да свидетелстваме за Бога:
Деяния 23:11 А през следващата нощ Господ застана до него [до Павел] и каза: Дерзай, защото както си свидетелствал за Мене в Йерусалим, така трябва да свидетелстваш и в Рим
1. Възможност за свидетелстване
Умишлено засягам тази тема в условията на карантина поради коронавирус. Ако четете това след карантината, то няма да е по-малко актуално. Но вероятно няма и да се замислите за затруднение поради липса на възможност.
Павел се защитава в Кесария пред Фест и Агрипа |
Цар Ирод Агрипа II |
2. Свидетелство за какво
Според разглеждания стих, Господ се явява на Павел и му казва: „както си свидетелствал за Мене в Йерусалим...“ Какво ще рече „за Мене“? Да свидетелства за Бога, както е свидетелствал в Йерусалим? – Да, но евреите вярвали в Бога и нямало нужда да им свидетелства за Него. Ясно е, че в това видение Исус се явява на Павел. За Христос е призван да свидетелства. И днес много хора смятат, че вярват в Бога и нямат против да им се говори за това. Но не вярват в Христос. Но за него сме призвани да свидетелстваме.
3. Какво е свидетелство
Исус среща Савел на пътя за Дамаск |
4. Божие водителство
Бог изпраща Павел! Самият той не си измисля къде да ходи и на кого да говори. Не е поради добре обмислената му стратегия. И ти се моли за такова водителство!
5. Смелост
„Дерзай“ означава „бъди смел“. Едни от нас са по-смели, други – по-страхливи. Понякога склонността към безразсъдно поведение също бива възприемана като смелост. Но призивът на Исус към Павел няма отношение към естествените ни предразположености. Христос казва това на Павел, т.е. нужна ни е смелост, която идва от Самия Него.
6. Успех
„…Както си свидетелствал за Мене в Йерусалим, така трябва да свидетелстваш и в Рим“. Звучи като: „Изпълни успешно едната мисия. Пращам те на следващата.“ Но не! Как е минало свидетелството в Йерусалим? Точно както Исус вече е бил предупредил Павел, че ще мине. Павел разказва на евреите в защитата си:
„И като се върнах в Йерусалим, когато се молех в храма, се отнесох и Го видях [Христос] да ми казва: Побързай да излезеш скоро от Йерусалим, защото няма да приемат твоето свидетелство за Мен.“ (Деяния 22:17-18)
Мисията не е минала успешно, а Исус го праща по същия начин да свидетелства и в Рим?
Важно е да свидетелстваме за Христос и под Божие водителство. Резултатите са от Бога. Вярвам в това, че Бог не отнема свободната воля на хората и те могат да изберат да го приемат или да го отхвърлят.
Марк Антоний Феликс |
Юдейският историк Йосиф Флавий, който живее по времето на Апостол Павел, разказва за Феликс и Друзила. Друзила е юдейска принцеса, дъщеря на Ирод Агрипа I (който убива Апостол Яков, братът на Йоан и хвърля в затвора Петър – Деяния 12). Тя е и сестра на Ирод Агрипа II, наречен „цар Агрипа“ в Деяния 25-26, както и на Верникия, която заедно с цар Агрипа изслушва свидетелството на Павел.
Цар Агрипа дава сестра си Друзила за жена на Азиз, цар на Емеса (днес град Хомс в Сирия). За да се случи този брак, предварителното условие е Азиз да бъде обрязан и да приеме юдейската вяра. Преди това Друзила е била обещана на принц Епифан, синът Антиох IV, цар на Комагена, но понеже той не спазва обещанието си да приеме юдаизма, до брак не се стига.[1]
Но и бракът на Друзила с цар Азиз не издържа дълго. Докато римският управник Феликс е прокуратор (т.е. съдия и главнокомандващ) на Юдея, там вижда Друзила и се влюбва в нея. Йосиф Флавий, който е връстник на Друзила, разказва: „тя действително превъзхождаше всички други жени в красотата си“. Феликс изпраща при нея свой приятел, юдеин от Кипър на име Симон, който се представя за магьосник. Симон полага усилия да я убеди да изостави настоящия си съпруг и да се омъжи за Феликс. Обещава й, че това ще я направи щастлива жена. Освен това, лошото отношение на сестра й Верникия заради красотата й, също съдейства за това Друзила да отстъпи от юдейския закон и да се омъжи за Феликс.[2]
Феликс има склонност към вземане на подкупи (Деяния 24:26). С това, че прелъстява чужда жена, историята наподобява малко на тази с изобличението на Ирод Антипа от Йоан Кръстител заради това, че неправомерно притежава жената на брат си. Но Феликс е езичник, затова посланието на Павел е отправено по по-различен начин:
„След няколко дни Феликс дойде с жена си Друзила, по произход юдейка, и изпрати да доведат Павел. Феликс чу от него за вярата в Христос Исус. Но когато Павел заговори за праведност, за въздържание и за идващия съд, Феликс се изплаши и каза: „Засега си върви. Когато намеря време, ще те повикам.“ Същевременно той се надяваше, че Павел ще му даде подкуп и затова често го викаше и разговаряше с него.“ (Деяния 24:24-26).
Феликс чува от Павел за вярата в Исус Христос, но праведността и въздържанието не му се нравят, макар и мисълта за бъдещия съд да го уплашва. Вика често Павел, за да разговаря с него, но не се възползва от неколкократната възможност да приеме Христос. Не се възползва от възможността и жена му Друзила. След време синът на Феликс и Друзила, както и самата тя, умират от много рядка смърт. През 79 г. вулканът Везувий (в Италия) изригва и залива целия град Помпей. Юдейската принцеса и синът й се оказват точно там в този момент и загиват.[3]
Благовестието на Павел може би е бил единственият шанс на Феликс и Друзила да бъдат спасени. Може би чрез твоето свидетелство Бог желае да даде последен шанс на някого или на много хора.
Заключение
- Моли се за възможност!
- Моли се за Божието водителство!
- Свидетелствай за Христос!
- Свидетелствай за това, което е направил в твоя живот!
- Христос дава смелостта, която ти е нужна, а не склонноста към безразсъдство.
- Божията цел е човекът винаги да приеме Христос, но хората често ще отказват. Това да не те обезсърчава! Чрез твоето свидетелство, Бог дава възможност за спасение!
СПОДЕЛЕТЕ С ДРУГИ ВЯРВАЩИ!
За да бъдете уведомени веднага щом излезе следващата статия:
АБОНИРАЙТЕ СЕЗА ПУБЛИКАЦИИТЕ |
[1] Josephus Flavius, The New Complete Works of Josephus, rev. and exp. ed. (Grand Rapids, MI: Kregel, 1999), Jewish Antiquities, xx.7.1.
[2] Пак там, Jewish Antiquities, xx.7.2
[3] Josephus Flavius, The New Complete Works of Josephus, rev. and exp. ed. (Grand Rapids, MI: Kregel, 1999), Jewish Antiquities, xx.7.1.
МОЛЯ, КОМЕНТИРАЙТЕ!